Motywy patriotyczne, umieszczane zarówno na odzieży jak i plecakach, odwołują się do wydarzeń z historii Polski oraz symboli narodowych. Adaptują symbolikę narodową i epizody historyczne posługując się współczesną stylistyką i najnowszymi trendami designerskimi. Dzięki temu przekazują komunikat atrakcyjny wizualnie i przyciągają wzrok.
Plecaki patriotyczne – motywy
Do najpopularniejszych motywów, umieszczanych na patriotycznych plecakach, należą:
- Godło i flaga. Symbol orła w koronie i biało-czerwone barwy to zdecydowanie najczęściej pojawiający się motyw na plecakach patriotycznych. Najbardziej charakterystyczne i przez wszystkich rozpoznawalne są wizualną dominantą i sposobem na afirmację symboli narodowych. Istnieje również wiele wariacji tego motywu, z których bardzo popularne są między innymi same skrzydła orła.
- Znak Polski Walczącej. Symbol kotwicy, złożonej z liter P i W, odzwierciedlającej nadzieję na odzyskanie niepodległości. Rozpowszechnił się podczas II Wojny Światowej i był wyrazem buntu przeciwko niemieckiej okupacji. Od 2014 roku znak został uznany na dobro ogólnonarodowe i podlega ochronie.
- Krzyż Narodowych Sił Zbrojnych. Znak wojskowej organizacji narodowej, działającej w konspiracji od 1942 do 1947 roku. W centrum krzyża o rozszerzających się zakończeniach ramion znajduje się orzeł w koronie. NSZ początkowo walczyły z Niemcami, a potem z partyzantką radziecką i Armią Czerwoną.
- Była formacją kawaleryjską Rzeczypospolitej od XVI do XVIII wieku. Jej zadaniem było przełamanie sił nieprzyjaciela. Zasłynęła wieloma zwycięstwami i do tej pory uznawana jest za jedną z najskuteczniejszych kawaleryjskich formacji bitewnych.
- Powstanie Warszawskie. Na plecakach patriotycznych często umieszcza się także symbole, związane z Powstaniem Warszawskim. Obok wspomnianej już kotwicy Polski Walczącej, są to również hasła „Pamiętam ‘44” i „Godzina W”.
- Żołnierze Wyklęci. Tym mianem określani są żołnierze z antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, przeciwstawiający się sowietyzacji Polski po II Wojnie Światowej. Na plecakach patriotycznych często umieszcza się wizerunki zasłużonych oraz literkę „Ż” z koroną i literą „W”, której ramiona są stylizowane na skrzydła orła. W odniesieniu do tego motywu popularne jest także użycie litery „V”. Za symbol Żołnierzy Wyklętych uznawany jest również wilk.
- Częste są również odwołania do półwyspu, będącego miejscem wybuchu II Wojny Światowej i symbolicznym początkiem oporu przeciw niemieckiej agresji.
- Dywizjon 303. Motywem, związanym z pododdziałem lotnictwa Polskich Sił Powietrznych walczącego w Wielkiej Brytanii, jest godło dywizjonu. Jest nim herb 11. Eskadry – okrągła tarcza z dwiema kosami i czapką, w okręgu 13 gwiazd.
- Miś Wojtek. Charakterystyczny motyw Niedźwiedzia, trzymającego granat. Był to niedźwiadek zaadoptowany przez kompanię z 2 Korpusu Polskiego, dowodzonego przez gen. Władysława Andersa. Miś brał udział w bitwie pod Monte Cassino i nadano mu stopień kaprala.
- Wizerunki i hasła. Częste jest również wykorzystywanie na plecakach patriotycznych wizerunków zasłużonych Polaków, graficznych scen znanych bitew i wydarzeń historycznych oraz patriotycznych haseł, takich jak „Bóg. Honor. Ojczyzna”.